Bezpieczeństwo konta - oszustwa

Stawiasz dopiero pierwsze kroki w World of Warcraft? W tym dziale doświadczeni gracze służą pomocą i radą.
Awatar użytkownika
WoWpoPolsku Team
Kalinkus
Posty: 785
Frakcja: Przymierze
Rasa: Człowiek
Klasa: Paladyn
BattleTag: Kalinkus#2587
Kontakt:

Bezpieczeństwo konta - oszustwa

Post autor: Kalinkus »

Otrzymałem Podejrzanego Emaila od Blizzarda (Phishing)

Najczęstsze problemy
Przysłano mi e-maila, w którym zagrożono, że moje konto zostanie zamknięte, jeśli nie odpowiem na wiadomość.
Przysłano mi e-maila ze szczegółowymi informacjami na temat transferu postaci, którego nie rozpocząłem.
Przysłano mi e-maila z informacją o wygraniu widmowego tygrysa (Spectral Tiger).
Przysłano mi e-maila, w którym napisano, że Blizzard wysłał mi tymczasowy kod autoryzacyjny, który wygaśnie za 10 minut.
Oszustwa wyłudzenia (tzw. „phishing”) mogą przybierać kilka form – najczęstsze to fałszywe strony internetowe, e-maile wysyłane z podejrzanych adresów oraz szepty z groźbami otrzymywane w grze.

Wykonaj czynności opisane na stronie Bezpieczeństwo konta i komputera, aby upewnić się, że twoje konto jest bezpieczne. Pomyśl również o przyłączeniu Blizzard Authenticator i włączeniu alertów komórkowych, aby dodatkowo zwiększyć zabezpieczenia.

Jeśli włamano się na twoje konto, wyślij zgłoszenie i jak najszybciej zabezpiecz konto.

Podejrzane e-maile
E-maile wyłudzające udają wiadomości o promocjach, w których możesz dostać coś za darmo (kiedy zalogujesz się, aby „odebrać” przedmiot), lub grożą zawieszeniem konta (czego można uniknąć, logując się i „potwierdzając” niektóre informacje na temat konta). W wiadomościach tych znajdują proste błędy językowe, których nie popełniłby ktoś zawodowo zajmujący się pisaniem, dlatego wypatruj błędów gramatycznych i ortograficznych.

Nie odpowiadaj na e-maile z prośbą o podanie informacji na temat konta. Zostaniesz poproszony o potwierdzenie szczegółowych informacji o koncie tylko w przypadku rozmowy z mistrzem gry w sprawie swojego zgłoszenia.

Oficjalne e-maile od Blizzard Entertainment pochodzą z jednej z cztery domen: @blizzard.com, @overwatchleague.com, @email.blizzard.com albo @battle.net. Jeśli otrzymasz e-maila z innej domeny, zalecamy zachować ostrożność. Nawet jeśli e-mail wygląda jakby pochodził z oficjalnej domeny, może być fałszywy. Możesz sprawdzić nagłówek e-maila, aby zobaczyć, skąd go wysłano.

Jeśli otrzymasz e-mail wyłudzający, przekaż go dalej na adres hacks@blizzard.com. Skopiuj i wklej treść całego nagłówka e-mail w wiadomości do nas, żebyśmy mogli zidentyfikować jego źródło.

Fałszywe strony
Nie oceniaj strony jedynie po jej wyglądzie – oszuści potrafią tworzyć fałszywe strony, które przypominają oficjalne. Strony Blizzarda znajdują się w trzech głównych domenach: blizzard.com, battle.net oraz worldofwarcraft.com. Jeśli otrzymasz prośbę o zalogowanie się na stronę, która pochodzi spoza tych domen, nie rób tego. Logowanie na fałszywą stronę z użyciem danych twojego konta Blizzard zagrozi jego bezpieczeństwu.

Jeśli nie masz pewności, czy strona jest prawdziwa, sprawdź stronę https://www.phishtank.com/target_search ... rch=Search , na której zgłaszane i publikowane są strony służące do oszustw.

Przykład fałszywej strony:

Obrazek
Gloria Victis
Awatar użytkownika
WoWpoPolsku Team
Kalinkus
Posty: 785
Frakcja: Przymierze
Rasa: Człowiek
Klasa: Paladyn
BattleTag: Kalinkus#2587
Kontakt:

Re: Bezpieczeństwo konta - oszustwa

Post autor: Kalinkus »

Ja przez swoje lata miałem kilka taki emali o wyłudzenie hasła lub inną działalność oszustw. Zachecam do:


ZWIĘKSZCIE SWÓJ PLECAK W WOW DZIĘKI ZABEZPIECZENIU KONTA


Zwiększcie swój plecak w WoW dzięki zabezpieczeniu konta
Bezpieczeństwo kont jest dla nas niezwykle ważne i zdajemy sobie sprawę, że dla was też. W związku z tym, jeśli oprócz urządzenia Blizzard Authenticator czy aplikacji Blizzard Mobile Authenticator zabezpieczycie swoje konto alertami komórkowymi Blizzarda, otrzymacie cztery dodatkowe miejsca w głównym plecaku swojej postaci – na całym koncie! Dzięki nim będziecie mogli nieść nieco więcej przedmiotów podczas przygód w Azeroth, a wasze konto będzie bezpieczniejsze.


Czym są alerty komórkowe Blizzarda?
Alerty komórkowe Blizzarda umożliwiają przeprowadzenie niektórych czynności związanych z działaniem konta, na przykład usuwanie Authenticatora z telefonu komórkowego, a także mogą być skonfigurowane w celu otrzymywania powiadomień o aktywności na koncie. Korzystanie z nich wymaga jedynie telefonu z obsługą wiadomości tekstowych.

Co umożliwiają alerty komórkowe Battle.net?

Odblokowanie konta Battle.net za pomocą telefonu komórkowego;
usunięcie uszkodzonego lub zgubionego Authenticatora;
odzyskanie nazwy konta;
zmianę hasła.
Dodatkowo można włączyć alerty informujące w wiadomościach tekstowych o niektórych działaniach na koncie – takich jak zmiana hasła czy dodanie lub usunięcie funkcji bezpieczeństwa.
Wiadomości tekstowe są bezpłatnym* i prostym sposobem na zabezpieczenie konta przed niepożądanymi zmianami i dostępem osób nieuprawnionych.

Aby chronić konto Battle.net, należy stosować różne hasła na każdej z odwiedzanych stron, uważać na próby oszustwa drogą emailową oraz próby wyłudzenia danych (phishing), a przede wszystkim – nigdy nie podawać swojego hasła innym osobom.
Więcej informacji na temat alertów komórkowych Battle.net oraz instrukcję ich konfiguracji można znaleźć w dokumencie FAQ dotyczącym alertów komórkowych Battle.net.

Zachęcamy też do zapoznania się z informacjami na temat zabezpieczania konta Blizzard. Jest to kompendium wiedzy z różnych źródeł, dzięki któremu dowiecie się, jak zwiększyć ochronę swojego konta.

* Przy otrzymywaniu wiadomości tekstowych obowiązują standardowe stawki operatora.

Czym jest Blizzard Authenticator?
Jeśli jeszcze nie chronicie swojego konta Authenticatorem, możecie pobrać bezpłatną aplikację Blizzard Mobile Authenticator na urządzenia iOS oraz na urządzenia mobilne z systemem Android na tej stronie. Więcej informacji znajdziecie w dokumencie FAQ dotyczącym aplikacji Blizzard Mobile Authenticator, a po jej pobraniu skorzystajcie z instrukcji na stronie Ustawienia konta.

Po przyłączeniu Authenticatora do swojego konta otrzymacie dodatkowo zwierzaka w grze dostępnego na całym koncie – zadziorne i żywiołowe Ogniste szczenię (Core Hound Pup).
Gloria Victis
ODPOWIEDZ